Október 2017

• Európsky deň jazykov na SSOSTe

• Každoročne študenti a učitelia Súkromnej strednej odbornej školy v Poprade, ktorej zriaďovateľom je Tatranská akadémia, n.o.  v jeseni organizujú podujatie, ktoré zážitkovým učením oslavuje jazykovú rozmanitosť nielen v Európe.

Učebne školy sa na niekoľko hodín zmenili na 9 krajín – USA, Veľkú Britániu, Peru, Španielsko, Taliansko, Francúzsko, Rakúsko, Turecko a Slovensko. Stretli sme sa s hosťami zo zahraničia, ktorí nám predstavili svoj jazyk a kultúru.

V Británii sme ochutnali tradičný čaj s mliekom alebo anglické raňajky, naučili sa niečo o londýnskom slangu cockney.  Šperky, oblečenie  a umelecké predmety dýchajúce inou, nami vzdialenou kultúrou Inkov sme zažili v Peru.  Turci nás zbavili našich predsudkov a predstavili   krásne historické pamiatky. V Španielsku sa podávali typická pantumaca a rozprávalo sa najmä o Katalánsku a Baskicku. Rakúsko preverilo naše vedomosti o spisovnej nemčine a odmenilo nás za to výbornou Sacher tortou. V Hollywoode sme stretli  Johna Lennona, Indiana Jonesa, ktorí nám zapózovali v simulovanom fotoateliéri . Temperamentý Talian Fabio nás pozval cez vône, chute a futbal na Apeninský polostrov. Slimáky a  syry ponúkali zážitok z francúzskej gastronómie.

V slovenskej chyži vládli čary, povery a mágia, ktorou žili naši predkovia.  Krásne folklórne vystúpenie – vynášanie Moreny nás zaviedlo medzi magické bytosti. Študenti si taktiež mohli vyskúšať výrobu prírodných mydiel a spoznávali silu liečivých bylín proti mnohým neduhom.

Mnohí z nás si uvedomili, že učenie sa jazykov iných národov nám umožňuje vzájomne si lepšie porozumieť a pochopiť naše kultúrne rozdiely.

Mgr. Lucia Hajkovská