Február 2014

• Nadpis

• Nové možnosti vzdelávania pre študentov Súkromnej strednej odbornej školy na Ul. 29.augusta v Poprade vznikli v roku 2012 vybudovaním špecializovanej videokonferenčnej učebne v rámci Tatranskej akadémie, ktorá je jej zriaďovateľom. Učebňa bola doteraz využívaná najmä na realizáciu videokonferenčních prednášok z Fakulty elektrotechniky a informatiky TU Košice. Zámer školy, využívať učebnu pre realizáciu jazykových konverzačních kurzov so školami v zahraničí sa začal napĺňať minulý týždeň keď zástupcovia Tatranskej akadémie Vladislav Mitický, Michal Hricko, Denisa Kočišová úspešne absolvovali prvú videokonferenciu s predstaviteľmi Paradise Valley Unified School District. Keďže TU Košice už dlhšie spolupracuje so školami v Arizone prvé unikátne TelePresence stretnutie so zástupcami siete stredných škôl v Arizone prebehlo na pôde Technickej univerzity v Košiciach. Cieľom bolo predstavenie  Tatranskej akadémie, študijných odborov a vytypovanie vhodnej partnerskej strednej školy z Arizony. „Bola to prvá videokonferencia, no sme pozitívne naladení a veríme v ďalšiu spoluprácu. Otvárajú sa nám nové možnosti spolupráce, počnúc rozvíjaním jazykových zručností našich žiakov prostredníctvom takýchto videokonferencií. Naši študenti si budú môcť vymieňať vzájomné poznatky a skúsenosti aj na odbornej rovine,“ poznamenal Vladislav Mitický. Riaditeľ pre technológie Jeff Billings, oceňuje možnosti takejto spolupráce: „Podľa môjho názoru je európsky školský systém ďalej, než náš americký. Máme síce viac zdrojov, no taktiež sa máme čo učiť a kam sa posúvať.“ Možnosti, ktoré takéto stretnutia prinášajú zhodnotil František Jakab z Technickej univerzity: „Je dobré budovať si podobné vzťahy, sú prínosom pre obe strany. Či sa rozprávame len o prínose pre jazykové zdatnosti študentov, alebo o vymieňaní skúseností a rôzne odborné prednášky. Budovanie takejto spolupráce by mohlo v budúcnosti priniesť aj vzájomné návštevy a možnosti výmenných pobytov pre žiakov.“ Ďalšie videokonferencie sa uskutočnia v najbližšom období. Ich účastníkmi už budú nielen žiaci Tatranskej akadémie, ale aj americkí študenti. Témy stretnutí ostávajú otvorené, prvým cieľom je zdokonalenie konverzačných zručností.