November 2012

• Videokonferenčná spolupráca FEI TU Košice a SSOŠ Poprad

• Súkromná stredná odborná škola na Ul.29. augusta v Poprade sa začiatkom októbra stala prvou strednou školou v SR, v ktorej bol inštalovaný profesionálny videokonferenčný systém LifeSize Express 220, umožňujúci video prenos  v HD kvalite. Systém videokonferenčných prednášok, ktorý začali realizovať na základe dohody o spolupráci s Fakultou elektrotechniky a informatiky TU Košice  je pilotným projektom na Slovensku. Zabezpečiť v čo najväčšej miere prepojenosť a nadväznosť štúdia tejto strednej školy na  vysoké školy je jednou z jej priorít. Ako nám povedala Ing. Beáta Mitická - riaditeľka školy, chcú vo vyučovacom procese využívať tie najmodernejšie technológie a systém videokonferenčného vyučovania určite medzi ne patrí, pretože dáva možnosť študentom získavať vedomosti aj od renomovaných vysokoškolských pedagógov. V súlade so schváleným harmonogramom sa dňa 22.10.2012 uskutočnila prvá videokonferenčná prednáška  uznávaného inštruktora CISCO ACADEMY pri FEI TU Košice Ing. Petra Feciľáka PhD. ( držiteľa viacerých priemyselných CISCO certifikátov )  pre študentov odboru informačné a digitálne technológie s názvom „ Autentifikácia, Autorizácia, Accounting “. Na tejto prednáške sa študenti dozvedeli ako riešiť kontrolu prístupov na sieťové zariadenia pomocou lokálnej databázy, ale aj možnosti efektívnejších  riešení používaných vo  veľkých sieťach pomocou centralizačného autorizačného servera. Boli predstavené dve najčastejšie používané riešenia RADIUS server a TACACS server. Na záver bola predvedená demonštrácia jednoduchej konfigurácie overovania prístupu na router, príklady správnych a nesprávnych postupov a boli popísané riešenia AAA pomocou protokolu 802.1x. Profesionalitu a odbornosť predviedol ten istý prednášajúci aj dňa 05.11.2012 počas prednášky s názvom „MultiArea OSPF “, kde sa študenti dozvedeli základné princípy tohto dynamického smerovacieho protokolu, mali vysvetlené a demonštrované použitia inštalácií OSPF v rôznych oblastiach siete. V závere p. Feciľák sa sústredil na praktické ukážky optimalizácie procesov. Absolútna interaktivita prednášok bola zabezpečená aj tým, že videokonferenčný systém je prepojený s interaktívnou tabuľou, čím mali študenti zdieľanú prezentáciu a poznámky prednášajúceho v Košiciach na tabuli v Poprade. Študentom sa tento výnimočný spôsob vyučovania mimoriadne páčil a už sa tešia na nasledujúcu prednášku Ing. Jozefa Janitora PhD. s názvom IP telefónia.