December 2010

        • Noviny Poprad - Dynamický rozvoj ...

        • Dynamický rozvoj a kvalita vo vzdelávaní

          Napriek tomu, že na Slovensku je veľa stredných škôl, ktoré ponúkajú možnosti štúdia v mnohých študijných odboroch, rozhodli sa zástupcovia Tatranskej akadémie Poprad v roku 2008 rozšíriť svoju činnosť o stredoškolské vzdelávanie v rámci svojej Súkromnej strednej odbornej školy na Ul. 29. augusta v Poprade.

          Zriaďovateľ školy  Ing. Vladislav Mitický spomína : „ Začínali sme prakticky na zelenej lúke, ale mali sme presne zmapované učebné plány jednotlivých typov škôl a urobené analýzy, čo je potrebné zmeniť a inovovať v našom školstve. Mnoho ľudí si myslí, že škola, ktorá má za sebou desaťročia, je zárukou kvality. My máme iný názor.  Robiť reformu v školstve a dosiahnuť zmenu myslenia zamestnancov na škole, ktorá roky funguje rovnako, je veľmi ťažké, ba niekde prakticky nemožné. Niekedy je ľahšie a efektívnejšie  postaviť nový dom, ako kúpiť a rekonštruovať starý.

          My každoročne otvárame v 1.ročníku 4 triedy s počtom približne 100 študentov v dvoch študijných odboroch Informačné a digitálne technológie a Právo a podnikanie. Tieto študijné odbory sú v rámci SR jedinečné, takže záujem o štúdium prejavujú  študenti nielen z nášho regiónu, ale máme študentov  aj z Košíc, Vrútok,  Hlohovca a Jelšavy. Veľmi nám záležalo na tom, aby bol obsah učebných osnov zmysluplný , s dôrazom  na maturitné predmety, cudzie jazyky  a odborné  predmety, ktoré súvisia s profiláciou študenta. Pretože obsah učebných osnov bol konzultovaný s odborníkmi z Právnickej fakulty UPJŠ Košice a Fakulty elektrotechniky a informatiky TU Košice, ktoré sú našimi  gestorskými fakultami, je zaručené, že naši študenti získajú všetky predpoklady na to, aby sa nielen dostali na vysoké školy, ale hlavne, aby ich aj úspešne ukončili. Mnoho stredných škôl prezentuje percentuálnu úspešnosť prijatia na VŠ (v dnešnej dobe nie je problém dostať sa na štúdium na VŠ, pretože   ak si podá študent napr. 5 prihlášok na VŠ, tak aspoň na jednu z nich je prijatý ),  ale málokto prezentuje percentuálnu úspešnosť aj jej ukončenia. Pre nás je však  dôležitá aj táto spätná väzba.

          Momentálne študuje u nás v 12-tich triedach 307 študentov a na budúci školský rok budeme mať prvých štvrtákov a teda dosiahneme maximálnu kapacitu školy. Naším cieľom nie je budovať veľkú školu, ale hlavnou prioritou je zabezpečiť kvalitu vo vzdelávaní.  Podarilo sa nám zabezpečiť kvalitných a hlavne zanietených pedagógov, čo považujeme za veľmi dôležité. Je veľký rozdiel, či škola má učiteľov, ktorí len učia alebo aj naučia. V súčasnosti môžeme povedať, že sa nám podarilo splniť aj cieľ vytvoriť pekné, atraktívne prostredie pre študentov. Momentálne zabezpečujeme vzdelávanie v 16-tich novovybudovaných, resp. kompletne zrekonštruovaných triedach. Všetky učebne sú špecializované pre dané predmety. Sme prvá škola v SR s pomerom 1:1 PC/študent, pretože každý náš študent, ktorý nastúpi na školu, dostane školský notebook, ktorý mu po ukončení štúdia zostáva. Pre všetkých študentov sme zakúpili multilicenciu Adobe CS5 Master Collection, Office 2007, resp. 2010 a pre ekonomické predmety od spoločnosti KROS multilicenciu alfa, omega, olymp. Do konca roku plánujeme kúpiť multilicenciu ďalšieho kvalitného programu CINEMA 4D na tvorbu  3D grafiky a animácii. Výška našich každoročných investícii len do hardwéru a softwéru dosahuje približne 80 tis. EUR.

          V piatok 10.decembra 2010 sa v priestoroch Tatranskej akadémie uskutočnil Deň otvorených dverí, počas ktorého školu navštívilo viac ako 300 návštevníkov. Počas tohto výnimočného dňa  mohli návštevníci vidieť prezentácie študijných odborov a  ukážky z vyučovania jednotlivých predmetov. V špecializovanej učebni pre vyučovanie počítačových sietí boli praktické ukážky konfigurácií v rámci Cisco Networking Academy Programu.V rámci predmetu spracovanie grafiky boli prezentované ukážky grafických prác študentov, spracovanie digitálnej fotografie a digitálneho videa. V učebni programovania mali študenti tretích ročníkov pripravené praktické ukážky programovania.  V aule školy bol predstavený vlastný vzdelávací portál s elektronickými učebnicami a multimediállnymi prezentáciami učiteľov. V rámci vyučovania cudzích jazykov mali veľký úspech praktické ukážky vyučovania anglického, nemeckého a španielskeho jazyka a ukážky ART ACADEMY – projektu anglického divadla. Verejnosti boli poskytnuté informácie o nadväznosti štúdia na VŠ, resp. uplatnenia v praxi.”