Október 2010

• Podtatranské noviny - Investície do školy ...

• Do vybavenia školy sa oplatí investovať

V súčasnej dobe asi každý z nás  veľmi podrobne sleduje tok svojich finančných prostriedkov , snaží sa prispôsobiť  svoje výdavky vzniknutej situácii ,  predvídať ďalší vývoj  a oveľa dôslednejšie zvažovať  svoje investície. Určite však existuje oblasť, do ktorej sa oplatí investovať v akomkoľvek čase i období  a   to je oblasť vzdelania našich detí.     Ako nám povedal Ing. Vladislav Mitický, zakladateľ Tatranskej akadémie, ktorá je zriaďovateľom Súkromnej strednej odbornej školy na  Ul. 29. augusta v Poprade:  „Jednotlivec alebo firma sa stane úspešnou, keď vie čo chce, má svoj cieľ a ide za týmto svojím cieľom. Keď sme v roku 2008 začínali a prijali sme na školu historicky prvé štyri triedy študentov 1. ročníka, mali sme stanovené jednoznačné priority. Tento školský rok je pre nás už tretím rokom pôsobenia , v súčasnosti študuje u nás v dvanástich triedach 307 študentov a v praxi si  overujeme  správnosť našej filozofie.  Základnou našou prioritou je absolútne elementárna vec a tou je zabezpečiť kvalitu vo vzdelávaní. Vytvorili sme úplne nové študijné odbory, ktoré nie sú na žiadnej škole na Slovensku. Odbory, ktoré spájajú prednosti gymnázií, obchodných akadémií a priemysloviek. Filozofia vychádza z potrieb budúcnosti a zamerali sme sa preto na odbory, o ktoré bude v budúcnosti záujem. Jednou z oblastí sú informačné technológie a druhou problematika zvládnutia ekonomiky a podnikania s prepojením na platnú legislatívu. Hlavnou myšlienkou je, aby bol  náš absolvent už zo strednej školy dobre pripravený pre ďalšie štúdium na vysokej škole alebo, v prípade nezáujmu o štúdium na vysokej škole, aby mal dobrú východiskovú pozíciu na trhu práce v porovnaní s absolventmi iných stredných škôl. Absolventi gymnázií na technických vysokých školách sú podstatne lepšie pripravení z matematiky a fyziky ako absolventi odborných škôl a zase naopak, absolventi odborných škôl majú na technických fakultách lepšie základy z odborných predmetov ako absolventi gymnázií. Tieto fakty  vychádzajú  z hodinovej dotácie uvedených  predmetov jednotlivých typov stredných škôl. Nevyhnutnou potrebou bola spolupráca s vysokými školami na tvorbe obsahu učebného plánu a samotných učebných osnov. Náš prvý študijný odbor Informačné a digitálne technológie je postavený na silných základoch matematiky a fyziky gymnázií a silných základoch odborných predmetov stredných odborných škôl.       Druhý študijný odbor, ktorý sa dá študovať na našej škole, je Právo a podnikanie. Je to prvý stredoškolský odbor s týmto zameraním, v ktorom  študent získava komplexné vedomosti z ekonomiky, podnikania, marketingu, legislatívy, právnej náuky a od 3. ročníka má možnosť študovať špeciálne voliteľné predmety, ktoré využije na prijímacích skúškach na fakultách právnických a ekonomických, alebo vo svojej praxi. Takto cielene postavené študijné odbory neponúka žiadna stredná škola.Za veľmi dôležité považujemezabezpečenie kvalitného materiálneho vybavenia školy.  Chceme vytvoriť TOP podmienky pre našich študentov aj po tejto stránke. S radosťou môžeme konštatovať, že aj v tejto oblasti sa nám darí napĺňať  naše stanovené ciele. Sme zatiaľ jediná škola v SR, ktorá sa môže pochváliť pomerom PC na študenta 1:1. Škola má 307 študentov a 307 školských notebookov, ktoré študenti využívajú na prácu v škole a taktiež na domácu prípravu. V každej učebni má učiteľ k dispozícií notebook s dataprojektorom. Špecializovaná učebňa pre vyučovanie počítačových sietí je vybavená Cisco zostavou, interaktívnou tabuľou QOMO, hlasovacím zariadením a vizualizérom. Vo všetkých budovách školy je wifi pripojenie. Naším cieľom je mať školu vybavenú nielen hardwerovo, ale veľmi podstatná je aj oblasť softwérová. Minulý týždeň sa nám podarilo veľmi skvalitniť aj túto oblasť a veľmi podstatným spôsobom splniť naše predstavy. Pre všetkých študentov a učiteľov študijného odboru Informačné a digitálne technológie sme zakúpili multiliceniu Adobe CS5 Master Colection pre 250 ks PC. Tento kompletný balík profesionálnych produktov, ktorý budeme využívať v predmete spracovanie grafiky na PC zahŕňa Adobe Photoshop®, Adobe Illustrator®, Adobe InDesign®, Adobe Flash®, Adobe Fireworks®, Adobe Dreamweaver®, Adobe Premiere Pro, Adobe After Eff ects, Adobe Soundbooth® a iné.Minulý školský rok sa nám podarilo zabezpečiť multilicenciu od spoločnosti KROS pre všetkých učiteľov a študentov v  študijnom odbore Právo a podnikanie pre ekonomické softwéry alfa, omega, olymp. Každoročne pre nové triedy kupujme kancelársky balík Microsoft Office a aj tohtoroční prváci sa môžu tešiť na Microsoft Office 2010.

Počítačová gramotnosť zohráva pri uplatňovaní sa v praxi veľmi dôležitú úlohu. Preto je pre nás plnenie našej priority – zabezpečiť kvalitné vybavenie školy potešujúce. Sme veľmi radi, že práve naša škola týmto získala dominantné a bezkonkurečné postavenie v oblasti vybavenia školy IT v rámci SR. Do hardwéru a softwéru v tomto školskom roku sme zatiaľ investovali takmer 70 – tis. EUR. Ak chceme, aby  naši absolventi mali nielen teoretické vedomosti, ale taktiež praktické zručnosti, tak takéto investície sú potrebné a určite sa oplatia, lebo výsledkom je spokojnosť našich študentov a ich rodičov“.