Október 2009

• Podtatranské noviny - Tlieskal im celý svet ...

• TLIESKAL  IM CELÝ  SVET

Na pozvanie britského veľvyslanca  v SR pána Michaela Robertsa študenti Tatranskej akadémie  odohrali  v Bratislave predstavenie Romeo and Juliet v anglickom jazyku.  Súkromná stredná odborná škola, Ul. 29.augusta  4812 v Poprade, ktorej zriaďovateľom je Tatranská akadémia, začala svoju činnosť v školskom roku 2008 / 2009 v dvoch unikátnych študijných odboroch: Informačné a digitálne technológie a  Právo a podnikanie. V škole študuje 209 žiakov a právom sa nazýva aj ŠKOLOU 21. Storočia.

Ako sa britský veľvyslanec dozvedel o anglickom divadelnom súbore ART academy v Poprade?

Pán Roberts bol naším hosťom pri premiére  prvej hry HENRY VIII and HIS 6 WIVES. Pozvali sme ho pretože  je zástupcom Britského kráľovstva v našej krajine a jeho účasť sa nám javila celkom prirodzená. Prišiel veľmi rád spolu so svojou rodinou a odchádzal nadšený a očarený. S nácvikom novej hry sme začali v januári 2009 a premiéra sa uskutočnila v júni. Tentokrát sme siahli po diele SHAKESPEARA - Romeo and Juliet. Rodine pána veľvyslanca sa natoľko zapáčil celý nápad anglickej dramatizácie, že hneď po premiére vystúpil pán Roberts na javisko a pred zrakmi divákov vyhlásil: Please,please, come to BRATISLAVA, as soon as possible ,perform for us!!“ / Mgr. Tatiana Husárová, učiteľka anglického a španielskeho jazyka/

Pre koho ste v Bratislave odohrali predstavenia a aké boli vaše dojmy?

Dopoludnia sme hru predstavili  v Kultúrnom dome v Dúbravke  študentom Americkej strednej školy a Britskej medzinárodnej školy. Bolo to vlastne prvé publikum, ktoré nám kompletne rozumelo. Bol to skvelý pocit, študenti sa zabávali na dialógoch a hereckých výkonoch našich žiakov. Večerné predstavenie bolo venované diplomatom a hosťom pána Robertsa. Nieslo sa v komornom duchu , pretože miestom konania bola rezidencia pána veľvyslanca pod Slavínom, nádherná koncertná sála.

Dojmy našich študentov :

Tadeáš Tauchin z II.B,  BENVOLIO   /odbor  informačné a digitálne technológie /

„ Bol to pre mňa zážitok na celý život! Pán Roberts a jeho manželka k nám boli absolútne ústretoví, k dispozícii sme mali krásne izby , po predstavení nám ešte pripravili diskotéku! Stretol som zaujímavých ľudí a cítim sa hrdý za to, čo nám škola umožnila:“

Šarlota Krajčová z II.D, Lady Capuletová / odbor právo a podnikanie /

„ Obe predstavenia vo mne zanechali hlboké dojmy. Večerné o to viac, že nám vlastne tlieskal celý svet: veľvyslanci Japonska, Indie, Holandska, Spojených štátov, Chorvátska, Maďarska, Iraku...Som šťastná, že takýto jedinečný projekt sa zrodil práve na našej škole.“

Koľko študentov účinkuje v projekte?

Spolu účinkuje 26 študentov a z toho 80% žiakov je zo Súkromnej strednej odbornej školy na Ul. 29.augusta v Poprade. Keďže naša  filozofia  je vyhľadávať a podporovať  mimoriadne jazykové a umelecké talenty z radov stredoškolákov, v projekte účinkujú aj študenti bilingválneho anglického a nemeckého gymnázia a Strednej odbornej školy technickej na Kukučínovej ulici. / Ing. Vladislav Mitický, zriaďovateľ školy /

Ako vznikol nápad s dramatizáciou v anglickom jazyku?

Výchovno – vzdelávacím cieľom našej školy je pripraviť našich absolventov do praktického života. Veľkú pozornosť venujeme jazykovej príprave žiakov, veď študenti sa učia anglický, nemecký a španielsky jazyk. Z praxe vieme, že žiaci vedia mnoho teórie a slovnej zásoby, ale majú problém ju v praxi použiť. Dramatizácia je na našej škole spôsobom výuky cudzieho jazyka, pomáha budovať sebavedomie, odbúrať stres  a veľmi pozitívne motivuje. Na  javisku dostávajú naši mladí herci nádhernú, pozitívnu spätnú väzbu tým, že sa texty učia radi a prirodzene, stávajú sa pre nich  zrozumiteľnými a ľahšími. / Ing. Beáta Mitická, riaditeľka školy/

Na záver slová Britského veľvyslanca Michaela  Robertsa:

„ Toľko talentu na jednom javisku sme už dávno nemali možnosť vidieť a počuť. Je obdivuhodné, čo ste dokázali so žiakmi, ich angličtina je presvedčivá, ich prejav fantastický. Je mi cťou, že  som vás všetkých spoznal, vždy budem so všetkým úsilím a entuziazmom podporovať projekty vychádzajúce z Vašej školy. Blahoželám. Od začiatku až do konca sme počas predstavenia sedeli bez dychu. Krásne a vznešené dielo, mesto môže byť na Vás a Vašu školu právom hrdé.“