December 2009

• Noviny Poprad - Kvalita vo vzdelávaní ...

• Kvalita vo vzdelávaní na Tatranskej akadémii

Pred dvoma rokmi rozšírila Tatranská akadémia Poprad svoju činnosť o stredoškolské vzdelávanie v rámci svojej Súkromnej strednej odbornej školy na Ul. 29. augusta v Poprade.

Ako nám povedal zakladateľ Tatranskej akadémie n.o. Ing. Vladislav Mitický spolu s manželkou sa rozhodli založiť novú školu aj napriek silnej konkurencii stredných  škôl, na ktorých sa vyučuje nespočetné množstvo študijných a učebných odborov. Počas svojho 13 ročného pôsobenia riaditeľa štátnej školy zažil niekoľko ministrov školstva a viacero zriaďovateľov. Všeobecne platí názor, že kedysi sme mali na Slovensku dobré školstvo, ale s poľutovaním musí konštatovať, že pri každej zmene či už vlády, alebo zriaďovateľa ,sa dostali do školského systému prvky, ktoré by tam nemali byť. Zahraničie nám závidelo náš školský systém. Nie, že by nemala prebehnúť aj v školstve reforma, ale malo sa postupovať tak, aby sa  to,  čo bolo dobré , zachovalo a len ostatné inovovalo. No a toto  boli tiež dôvody ,ktoré  rozhodli , že presne po  20 – tich rokoch pôsobenia v štátnom školstve založili novú školu postavenú na jasnej filozofii.

Ing.Mitický : “Prečo si myslíme, že práve naša škola bude patriť medzi tie ,o ktoré bude záujem ? Lebo veľmi veríme prioritným myšlienkam našej školy.! Základnou našou prioritou je absolútne elementárna vec a tou je zabezpečiť kvalitu vo vzdelávaní. Bohužiaľ máloktorá škola či už štátna, alebo neštátna v SR má toto ako hlavnú prioritu.  Vytvorili sme úplne nové študijné odbory, ktoré nie sú na žiadnej škole na Slovensku. Odbory, ktoré spájajú prednosti gymnázií, obchodných akadémií a priemysloviek. Filozofia vychádza z potrieb budúcnosti a zamerali sme sa preto na odbory, o ktoré bude v budúcnosti záujem. Jednou z oblastí sú informačné technológie a druhou problematika zvládnutia ekonomiky a podnikania s prepojením na platnú legislatívu. Hlavnou myšlienkou je, aby bol  náš absolvent už zo strednej školy dobre pripravený pre ďalšie štúdium na vysokej škole alebo, v prípade nezáujmu o štúdium na vysokej škole, aby mal dobrú východiskovú pozíciu na trhu práce v porovnaní s absolventmi iných stredných škôl. Nevyhnutnou potrebou bola spolupráca s vysokými školami na tvorbe obsahu učebného plánu a samotných učebných osnov. Absolventi gymnázií na technických vysokých školách sú podstatne lepšie pripravení z matematiky a fyziky ako absolventi odborných škôl a zase naopak, absolventi odborných škôl majú na technických fakultách lepšie základy z odborných predmetov ako absolventi gymnázií. Tieto fakty  vychádzajú  z hodinovej dotácie uvedených  predmetov jednotlivých typov stredných škôl.

Náš prvý študijný odbor Informačné a digitálne techológie je postavený na silných základoch matematiky a fyziky gymnázií a odborných predmetov stredných odborných škôl. Rozvoj IT na svete ide neuveriteľne rýchlo a ak chceme pripravovať naozaj odborníkov IT, tak bez zapojenia sa aj do medzinárodných vzdelávacích programov to nepôjde. Naši absloventi majú možnosť okrem maturity získať 6 medzinárodných certifikátov spoločnosti Cisco Systems, ktoré sú celosvetovo uznávané.  Od tohto  školského roku začíname realizovať nové vzdelávacie aktivity v rámci našej Microsoft IT Academy.

Druhý študijný odbor, ktorý sa dá študovať na našej škole je Právo a podnikanie. Je to prvý stredoškolský odbor s týmto zameraním, kde študent získava komplexné vedomosti z ekonomiky, podnikania, marketingu, legislatívy, právnej náuky a od 3. ročníka má možnosť študovať špeciálne volitelné predmety, ktoré využije na prijímacích skúškach na fakultách právnických a ekonomických, alebo vo svojej praxi. Takto cielene postavené študijné odbory neponúka žiadna stredná škola.

Ďalšou našou prioritou pri zriadení novej školy bolo vybudovať tímtakých učiteľov, ktorí sú odborníkmi  vo svojej oblasti, pre ktorých učenie je aj koníčkom a ktorí nielen učia ,ale aj naučia. Je radosť robiť v takomto kolektive, kde všetci pochopili, že ak si niekto neplní svoje povinnosti na 100 %, tak kazí prácu celého kolektívu.

Treťou  prioritou je zabezpečiť kvalitné materiálne vybavenie školy.  Chceme vytvoriť TOP podmienky aj po tejto stránke a tiež vytvoriť rovnaké podmienky pre všetkých našich študentov. Snom mnohých škôl na svete je, aby každý študent mal vlastný notebook, ktorý bude používať na štúdium v škole a domácu prípravu. Momentálne na našej škole študuje 211 študentov v dvoch ročníkoch a pre všetkých našich študentov boli dodané školské notebooky, takže sme sa stali prvou školu v SR, ktorej sa podarilo tento sen dosiahnuť v praxi.

Na škole sme prijali vlasnú filozofiu o tom , kto je  “ frajer”.  Frajer  je ten , kto vie a tiež to aj všetkým ukáže. Frajeri sú tí žiaci, ktorí sa nielen učia , ale aj pracujú na projektoch, reprezentujú školu na súťažiach a predmetových olympiádach. A takých  študentov  škola podporuje vlastným štipendijným fondom, ktorý umožňuje získať od 2.ročníka štúdia tzv, prospechové štipendium formou zľavy zo školného, v závislosti od študijných výsledkov a aktivít študenta v predchádzajúcom školskom roku. Samozrejme všetko platí za predpokladu, že študent neporuší školský poriadok.

Dňa 11.12.2009 sa uskutočnil Deň otvorených dverí v našej Súkromnej strednej odbornej škole.  Približne 300 návštevníkov si v tento deň prišlo pozrieť priestory školy a vyučovanie jednotlivých predmetov. Sprevádzanie návštevníkov po škole zabezpečovali predovšetkým naši študenti druhého  ročníka, ktorí túto úlohu zvládli excelentne  a boli sme na nich  mimoriadne hrdí. Je vidieť, že sú to veľmi šikovní študenti, ktorí budú v živote určite úspešní “ dodal na záver Ing. Vladislav Mitický.