November 2009

• Podtatranské noviny - Projekt MVP

• Tatranská akadémia zabezpečuje vzdelávanie učiteľov

Národné projekty "Modernizácia vzdelávacieho procesu na základných a stredných školách" sú zamerané na inovovanie a zmodernizovanie obsahu vzdelávania a metód vo vyučovaní, ale najmä na prípravu učiteľov s novými kompetenciami pre prácu v modernej škole 21. storočia (pre žiakov menej memorovania, zaujímavejšie a pestrejšie hodiny, pre učiteľov lepšie možnosti na sebarealizáciu a nový systém kariérneho rastu). V praxi to znamená príprava nového digitálneho obsahu pre modernizáciu vzdelávania učiteľov základných a stredných škôl zo všetkých regiónov Slovenska.

Cieľom národných projektov MVP ZŠ a SŠ je:

Pripraviť pre vzdelávanie učiteľov moderný multimediálny - digitálny obsah pre rozvíjanie

nových kompetencií v modernej škole. Pripraviť nové metodiky, učebné tlačené a digitálne pomôcky s využitím e-obsahu a IKTv práci učiteľa a v modernizácii procesu vzdelávania pri napĺňaní cieľov školskej reformy. Poskytnúť učiteľom vzdelávanie, zamerané na rozvoj vlastnej digitálnej gramotnosti a pripravenosti využívať modernú didaktickú techniku a IKT vo vyučovaní konkrétneho predmetu. Zabezpečiť pre učiteľov a školy technické prostriedky pre modernizáciu vzdelávania. Vzdelávanie učiteľov v oblasti modernizácie vzdelávacieho procesu na báze využívania IKT v období rokov 2009 – 2013 absolvuje približne 7 000 učiteľov z celej SR.

Vzdelávanie je rozdelené do prezenčnej a dištančnej formy a pozostáva z troch modulov:

01. Digitálna gramotnosť učiteľa

02. Moderná didaktická technika v práci učiteľa

03. Využitie IKT v danom predmete

MŠ SR pre potreby realizácie tohto projektu praktické školenia zabezpečuje prostredníctvom školiacich centier. Pre podtatranský región splnila podmienky a školenia učiteľov zabezpečuje Tatranská akadémia a jej Súkromná stredná odborná škola Ul. 29. augusta 4812, Poprad. V priebehu mesiacov október – december 2009 absolvuje u nás prvý modul 25 skupín po 12 učiteľov ZŠ a SŠ prezradil Ing. Vladislav Mitický.

Pre potreby realizácie vlastného vzdelávania obdrží každý účastníknotebook,učebnice (tlačené materiály) k jednotlivým modulom ďalšieho vzdelávania, prístup na projektový vzdelávací portál s elektronickými verziami učebníc, učebných pomôcok a metodík,e-obsah využiteľný vo vzdelávaní.

Projekty patria pod operačný program Vzdelávanie, prioritná os 1: Reforma systému vzdelávania a odbornej prípravy a opatrenie 1.1: Premena tradičnej .koly na modern a sú spolufinancované Európskym sociálnym fondom.