November 2016

• Netradičná beseda o podnikaní

• Už ako stredoškolák založil svoju prvú firmu, neskôr sa mu podarilo vybudovať niekoľko ďalších úspešných. Nedávno vydal knihu, v ktorej opisuje svoje úspechy, ale aj neúspechy. V stredu 23. novembra 2016 besedoval so študentmi študijného odboru Informačné a digitálne technológie Súkromnej strednej odbornej školy na Ul. 29. augusta 4812 v Poprade Michal Truban.

Keď zakladal svoju spoločnosť WebSupport, poskytujúcu hostingové služby, začínal len so svojim kamarátom a o podnikaní vedel veľmi málo. Bavili ho počítače a svet internetu ho fascinoval natoľko, až ho úplne pohltil. Vo svojom živote považoval za dôležité nielen úspechy, ale hlavne pády. Vedel, že ich musí využiť a naučiť sa prekonať ťažšie časy.

Pre študentov bol hodnotným partnerom v diskusii, pretože sami majú viaceré skúsenosti s tvorbou webových projektov alebo aplikácií, viacerí majú už teraz nápady na vlastné podnikanie. Podľa Trubana je kľúč k úspešnému biznisu pomerne jednoduchý. Je potrebné nesústrediť sa hneď na to, že budujeme úspešný projekt, ktorý určite prerazí. Dôležitejšie je byť dobrým v nejakej oblasti a neustále na sebe pracovať.

Škola aktívne organizuje pre svojich študentov besedy s úspešnými ľudmi z praxe, ktorí by mohli byť motiváciou pre ich ďalšie napredovanie.

Už deviaty školský rok ponúka škola štúdium v dvoch študijných odboroch, ktoré vznikli na základe požadaviek praxe a sú jedinečné v rámci celej SR, čo znamená , že  sa dajú študovať len na tejto škole. Študijný odbor Právo a podnikanie je spojením štúdia práva, ekonomiky, manažmentu, marketingu, účtovníctva  a podnikateľských zručností do jedného celku, čím sa vytvára pre absolventov  priestor pre široké uplatnenie v praxi už po strednej škole. Hlavná idea tohoto študijného odboru spočíva v presvedčení, podloženom praxou, že každý  ekonóm musí mať vedomosti aj z legislatívy, každý právnik  musí mať základné vedomosti z ekonomiky a každý podnikateľ by mal mať kumulované vedomosti z ekonomiky, podnikania a z legislatívy zároveň. Spojením predností gymnázií, obchodných akadémií a doplnením potrebných odborných predmetov  sú študenti študijného programu Právo, ekonomika a podnikanie na základe voliteľných predmetov špecificky pripravovaní na ďalšie štúdium na fakultách právnických, ekonomických, medzinárodných vzťahov, manažmentu, marketingu... Jedná sa o moderný a interdisciplinárny študijný odbor, ktorý je považovaný za príspevok k reforme stredného školstva na Slovensku, pretože vytvára predpoklady pre formovanie novej generácie absolventov.

Žiadna oblasť na svete sa tak dynamicky nerozvíja ako informačné technológie a práve preto vznikol náš druhý študijný odbor s názvom Informačné a digitálne technológie. Ako jediný študijný odbor v SR ponúka možnosť spojeného štúdia počítačových sietí, programovania a spracovania grafiky na PC, čím sú absolventi lepšie uplatniteľní v praxi, pretože majú vedomosti z viacerých IT oblastí. V odborných predmetoch je implementovaný medzinárodný NetAcad program so zameraním na počítačové siete, v ktorom absolventi po ukončení získajú medzinárodné Cisco certifikáty. Spojením predností gymnázií ( dobrý základ matematiky, fyziky ) a priemysloviek, SOŠ ( dobrý základ odborných predmetov ) získava absolvent tohto odboru výhodu pri ďalšom štúdiu na technických VŠ.

Veľký dôraz v obidvoch študijných odboroch je kladený na štúdium cudzích jazykov a preto sme do vyučovania anglického jazyka  implementovali Cambrigde štúdium s možnosťou získania medzinárodných Cambrigde certifikátov priamo u nás na škole.

Reforma školstva je v posledných rokoch témou, o ktorej sa veľmi veľa a veľmi často hovorí. Žiaľ, len hovorí. My sme prestali rozprávať a vytvorením tejto školy ju začali realizovať v praxi. Výsledky na odborných súťažiach, olympiádach, maturitných skúškach a uplatnenie našich absolventov potvrdzujú tieto slová.