Október 2016

• Oslobodení na neslobodu

• 21. august 1968. Ranné ticho preruší silný hukot. Autá, lietadlá, obrnené vozidlá, tanky. Po zuby ozbrojení vojaci. Prichádzajú „oslobodiť“ nás – občanov Československej republiky.

Do papiernictva na popradskom námestí vchádza mladý, len osemnásťročný chlapec, Jožko Bonk. Chce kúpiť zápalky, po ktoré ho poslala jeho mamička. Zrazu mu do chrbta vystrelí ostrá bolesť a padá na zem. V sanitke smerujúcej do  nemocnice  v Spišskej Sobote zomiera.

Obyčajný človek, syn, brat, človek  - milión... . Je jednou z mnohých obetí udalosti, ktorá sa neslávne zapísala do našich dejín. A práve túto minulosť sme v našom školskom prostredí – v Súkromnej strednej odbornej škole na UL. 29.augusta v Poprade – chceli sprítomniť žiakom tretieho ročníka.

Sme vďační, že naše pozvanie prijali vzácni hostia: Dr. Ondrej Krajňák, riaditeľ  Ústavu pamäti národa a pani Anna Malá z Hôrky, sestra Jozefa Bonka, chlapca, ktorého zastrelili ruskí vojaci na námestí v Poprade. Ich silné rozprávanie bolo obohatené nielen vlastnými skúsenosťami, ale aj bolestnými spomienkami.

My, učitelia, vieme, že  musíme pôsobiť emotívne, lebo len cez fakty a informácie sa história stáva pre mladých ľudí veľmi vzdialenou. Dvojhodinové stretnutie začalo autentickým rozhlasovým vysielaním, bolo doplnené originálnymi dobovými dokumentmi  a ešte nikde nezverejnenými  filmovými zábermi. Spomienku na obete augusta 1968 oživilo aj umelecké vystúpenie študentov s textami reagujúcimi na túto dobu.

Uvedomujeme si, že nesmieme zabudnúť. Vážme si slobodu, chráňme si ju ako vzácny dar, ktorý odovzdáme aj budúcim generáciám.

Lucia Gallovičová