• Stáž v Brage

• Skupina 16 žiakov zastupujúcich študijné  odbory informačné  a digitálne technológie a právo a podnikanie počas troch týždňov (24.11.2017 – 18.12.2017) absolvovala historicky prvú medzinárodnú stáž na zlepšenie kvality odborného vzdelávania  a prípravy v Súkromnej strednej odbornej škole, Ul.29. augusta 48112, Poprad v rámci projektu Erasmus+ v portugalskej Brage. Práve tu naplno rozvinula svoje odborné vedomosti a zručnosti  vo firmách a svoje jazykové kompetencie v každodenných rutinných situáciách.

Veni vidi vici – prišli sme, videli sme a zvíťazili sme... Slávny výrok snáď najlepšie vyjadruje pocity účastníkov, ktorí opustili pohodlie domova, zbalili odhodlanie a chuť sa osobnostne rozvíjať, aby dokázali, že v svojom odbore sa veru nestratia.

Niekoľkohodinový let z krakovského letiska do portugalského Porta sa niesol v znamení očakávaní ale i dobrej nálady. Po prílete sme spozorneli pri pohľade na dozrievajúce pomaranče na stromoch, krásnu zeleň a rozvinuté palmy v záhradách . Veru, toto nás milo prekvapilo. Podobne i prívetivosť a ochota Portugalcov, ich snaha pomôcť a vyhovieť. Dôkazom bol i náš hotel Axis, tri týždne druhý domov.

Najdôležitejšie však bolo stretnutie vo firmách, kde sme stážovali. No, popravde, spočiatku sme sa i obávali, či to zvládneme, ale veľmi rýchlo sme stres odhodili a po úvodných stretnutiach s tútormi sme sa dali do práce. Príjemná a pokojná atmosféra, profesionalita a ochota spolupracovať – to boli základné atribúty v každej firme. Keďže nebol problém v komunikácii, angličtina sa stala našim druhým rodným jazykom, vedeli sme ukázať svoje schopnosti či na poli informačných technológii, či marketingu, ekonomiky. Obrovským prínosom pre nás bolo i poznávanie firemnej kultúry, prostredia a bezprostrednou komunikáciou  sme spoznávali i bežný život v Portugalsku. Veľmi radi sme však predstavili i naše rodné Slovensko. Verte, inak sa o rodnej krajine rozpráva ďaleko za hranicou.

A naši portugalskí sprievodcovia dodali k tomu ešte čosi navyše – obrovskú chuť reálne prezentovať svoju krajinu, históriu a zvyky. Pripravili pre nás celodenné spoznávanie Bragy (mimochodom, s nádherným počasím, čo v tomto období vôbec nie je zvykom) a  celodenný výlet do Porta, ktoré nás očarilo svojou neuveriteľnou atmosférou pokoja. Obrovským zážitkom bola návšteva hlavného mesta Lisabonu a prvého životného kontaktu s oceánom. Fátima s éterickou atmosférou v nás vytvorila množstvo nostalgických myšlienok, zapálené sviece dokreslili čaro miesta zjavenia. Medzi portugalské naj miesta, ktoré sme navštívili,  patrí Viana do Castelo s bazilikou  zasvätenej svätej Lucii, mesto na hranici so Španielskom Valenca do Minho – maličkú a starobylú obrannú pevnosť. Krátka návšteva piesočnatej pláže v španielskom meste Vigo s bezprostredným kontaktom s Atlantikom priam nútila vyskúšať si ho na vlastnej koži – aspoň po členky...

Portugalský čas akoby rýchlejšie plynul, čas odchodu domov sa neúprosne blížil. Slávnostné odovzdávanie certifikátov o absolvovanej stáži, príjemná rozlúčka so sprievodcami, posledné suveníry a odchod domov... Ani nie let, či návrat autobusom, lež chladný tatranský vzduch definitívne priniesol koniec stáže a návrat domov.